آموزشی, پادکست صوتی, دسته‌بندی نشده, سبک زندگی

سبک زندگی فریلنسر ( Freelancer LifeStyle – آزادکار)

ساده‌ترین تعریف فریلنسر (Freelancer) این است که: یک نفر، بدون اینکه به یک سازمان یا کسب و کار و شرکت مشخص متعهد شود، فعالیت حرفه‌ای و تخصصی خود را برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد و بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمای خود را تغییر می‌دهد.

مفهوم فریلنسر یا آزادکار، طی دهه‌های اخیر مطرح شده است.

می‌توان گفت که آغاز انقلاب صنعتی، دوران شکل‌گیریِ سازمان به مفهوم مدرن آن بود. هم‌زمان با مطرح شدن مفهوم سازمان، مفهوم شغل هم معنای تازه‌ای پیدا کرد.

افراد به لزوم یادگیری ، تحصیل و تمرین در یک موضوع و تخصص خاص بیش از پیش پی بردند و برای کسب مهارت های حرفه ای به دوره های اکادمیک و فنی روی آوردند.

ملزومات فریلنسینگ کدامند؟

به طور کلی موفقیت در فریلنسینگ به ۳ عامل بستگی دارد: ارتباط، مهارت، تعهد.

 • ارتباط: برقراری ارتباط با افراد، به یک فریلنسر کمک زیادی میکند. برای موفق شدن سعی کنید رابطه کاری خوبی با مشتریان فعلی و گذشته خود ایجاد کنید.
 • مهارت: با ظهور سایت های فریلنسینگ افراد بیشتری تصمیم میگیرند از کارمندی خارج و به یک فریلنسر تبدیل شوند. بر همین اساس رقابت بین فریلنسرها برای بهتر بودن آغاز می شود تا بتوانند پروژه های بیشتری دریافت کنند و توسط کارفرمایان انتخاب شوند. در آزادکاری باید مهارت های خود را با روش های مختلف بالا برد مثلا آخرین مطالب و مقالات مرتبط با تخصص خود را مطالعه کرد، در دوره های آموزشی شرکت کرد، در شبکه های اجتماعی فعال بود و در سمینارها و رویدادهای مرتبط با تخصص خود شرکت کند و خود را به روز نگه داشت.
 • تعهد: اینکه در کارمان متعهد باشیم بسیار مهم است و موفقیت مان را تضمین می کند. اگر یک آزادکار به خاطر سفری غیر ضروری یا تماشای سریال مورد علاقه، پروژه را رها کند نشان از بی تعهدی فریلنسر دارد و باید گفت موفقیت چندانی برای آن فرد در کارش پیش بینی نمیشود. برای موفق شدن لازم است زمان مشخصی به کار اختصاص داده شود و پروژه در زمان مقرر به پایان برسد.

کارتان را گسترش دهید!

هر وقت در کارتان ماهرتر شدید و توانایی انجام همزمان دو یا چند پروژه را در خود دیدید، میتوانید کارتان را برای کسب درآمد بیشتر گسترش دهید. زمانی که همزمان با چند مشتری کار می کنید همیشه زمان تحویل هر پروژه را در نظر داشته باشید و برای آن برنامه ریزی کنید.

فریلنسرهای حرفه ای می توانند به صورت همزمان بر روی پنج تا شش پروژه کار کنند و این کار به آنها این امکان را می دهد که نمونه کارهای خود را بهبود بخشند و در عین حال درآمد بالایی کسب کنند. اگر در سایت های فریلنسینگ اکانت داشته باشید، یافتن پروژه کار دشواری نخواهد بود.

سابقه خوب از خود بجا بگذارید

یک فریلنسر موفق و حرفه ای هر کاری را قبول نمیکند و به پروژه های بسیاری “نه” میگوید. چرا که قبول کردن پروژه ای که در آن تخصص کافی ندارد به معنای ارائه کاری بی کیفیت و بر باد رفتن سابقه کاری است. اگر پروژه ای به شما پیشنهاد می شود و از انجام آن رضایت ندارید، توصیه می شود که قبولش نکنید. دلایل بسیاری می تواند مانع از پذیرش یک پروژه باشد از جمله کمبود زمان، کمبود دانش، عدم مهارت و غیره.

رزومه و پروفایل بسازید

داشتن رزومه خوب در آزادکاری یک برتری نسبت به رقباست. بهتر است نمونه کارهایتان را در معرض نمایش قرار دهید تا مشتری ها با خیالی آسوده تر شما را برای انجام پروژه شان انتخاب کنند. شما می توانید در سایت هایی مانند پونیشا و پارس کدرز که از سایت های برون سپاری پروژه اند، ثبت نام کنید. برای خود یک پروفایل ایجاد کنید، نمونه کارهای خود را آپلود کنید و یک رزومه حرفه ای برای خود ایجاد کنید. حتما قبل از انتشار نمونه کارهای خود در این سایت ها یا حتی شبکه های اجتماعی، مشتری خود را در جریان قرار دهید و از وی اجازه بگیرید.

برای شروع کار پیشنهاد می کنیم، کار خود را از سایت های آزادکاری آغاز کنید. کارفرمایان زیادی در این سایت ها به دنبال فردی متخصص هستند تا پروژه خود را به او بسپارند. در این صورت شما دیگر نیازی به این ندارید که به دنبال مشتری باشید و زمان بیشتری برای انجام کارهای مهم تر خواهید داشت. سایت های فریلنسینگ به شما کمک می کنند تا مهارت های خود را بهبود ببخشید، تجربه بیشتر و در نهایت درآمد نسبتا خوبی کسب کنید.

همه پولتان را خرج نکنید

اگر تصمیم نهایی را در شروع آزادکاری گرفته اید، پس انداز را فراموش نکنید، این کار مهم است. شما باید قسمتی از دستمزدتان را به عنوان پس انداز کنار بگذارید. بر روی درآمد و مخارج تان مدیریت داشته باشید. فریلنسر موفق ابتدای هرماه، قبل از همه چیز مبلغی که برای پس انداز در نظر می گیرد و آن را کنار می گذارد. بسیاری از افراد مبلغ پس انداز را به عنوان یکی از هزینه های خود در نظر می گیرند که عملا موجب صرفه جویی و پس انداز می شود.

خودتان را ارزیابی کنید

اگر به عنوان یک Freelancer با شکست مواجه شدید، عصبی نشوید، ممکن است این وضعیت زمان زیادی ادامه پیدا نکند. در اینجا سوالاتی وجود دارد که می بایست از دیدگاه یک فریلنسر موفق از خود بپرسید تا در کسب و کار خود پیشرفت کنید:

 1. آیا واقعا می خواهید یک فریلنسر باشید و یا از ادامه کار ناامید شده اید؟ با خودتان صادق باشید.
 2. آیا تمامی تلاش خود را به کار می گیرید؟ اگر می خواهید یک فریلنسر موفق شوید، آیا حاضر هستید به سختی کار کنید؟
 3. آیا دیگران فکر می کنند کارتان را به خوبی انجام می دهید؟ اغلب نمی توانیم نقایص خود را ببینیم، پس بهتر است از دیگران کمک بخواهیم تا در مورد کارمان نظر بدهند.
 4. آیا کسب و کار خود را بازاریابی می کنید؟ بازاریابی و فروش بخش مهمی از هر کسب و کار می باشد.

اگر پاسخ شما به همه یا بیشتر سوالات بالا ”نه” است؛ شکست در کارتان اجتناب ناپذیر است. و اگر بیشتر سوالات را با “بله” پاسخ دادید، جای امیدواری برای موفقیت در Freelancing وجود دارد.

همه چیز ساده است؛ اگر به کار خود احترام بگذارید، آن را دوست داشته باشید، در کار خود حرفه ای عمل کنید و متعهد باشید، به راحتی می توانید یک فریلنسر موفق باشید، در هر کجا و هر زمان که دوست داشتید کار کنید و درآمد بالایی داشته باشید.

برای این که فریلنسرها بتوانند در کار خود موفق باشند باید از یک سری اصول و خط مشی پیروی کنند. به این ترتیب آن ها می‌توانند کارهای خود را با نظم بهتری پیش ببرند و دیگر در انجام کارها دچار آشفتگی فکری نخواهند شد. در این مقاله قصد داریم به چند مورد از اصولی که هر فریلنسری باید به آن ها پایبند باشد، اشاره کنیم. 

کارشناسان پیش بینی می‌کنند که حدود ۴۳ درصد از نیروی کار تا سال ۲۰۲۰ فریلنس خواهند بود و دلیل این امر هم روشن است: شما توسط فریلنسینگ هم می‌توانید رئیس خود باشید و هم می‌توانید درآمد مورد نیاز خود را تامین کنید. چه شما از فریلنسینگ به عنوان شغل دوم خود استفاده کنید و چه به صورت تمام وقت تمرکز خود را بر روی این کار قرار دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از این پنج قانونی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، پیروی کنید تا علاوه بر رسیدن به اهداف خود، شادی و نشاط نیز در کار شما حفظ شود.

 ۱ – در تمام طول شبانه روز در دسترس نباشید ! : یکی از راه هایی که می‌توان با مشتری ارتباط مثبت برقرار کرد و با آن قرارداد بست، آن است که اعلام کنید که شما می‌توانید زمان مشخصی در دسترس او باشید. در واقع پس از این که ساعت کاری معمول شما (ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر) به پایان رسید، مشتریان توقع دارند که به محض درخواست از شما به آنها پاسخ دهید. به عبارت دیگر بخشی از شیوه فریلنسینگ که مشتریان را جلب می‌کند توانایی کار کردن در تمام طول شبانه روز است. مشکل اینجا است که شیوه کار کردن شما، سابقه شما را شکل می‌دهد. اگر شما به مشتریان خود بگویید که می‌توانید پروژه ای را که دیر وقت در شب برایتان ارسال کرده است، تا صبح به او تحویل دهید، در واقع این پیام را برای آن ها می‌فرستید که شما ساعت کاری مشخصی ندارید و شما می‌توانید کارهای آن ها را خارج از برنامه‌ای که ممکن است در تقویم کاری شما وجود داشته باشد، انجام دهید. اگر شما چنین درخواست هایی را بپذیرید این روند ممکن بارها برای شما تکرار شود. تا زمانی که تعداد مشتریان شما زیاد نباشد، ممکن است این موضوع چندان به چشم نیاید. اما به محض این که تعداد مشتریان شما بالا برود این وضع قابل تحمل نخواهد بود. شما می‌توانید هر زمانی که خودتان دوست داشتید کار کنید اما برای مشتریان خود حد و مرز تعیین کنید، به طوری که آن ها بدانند که چه زمانی می‌توانند با شما تماس بگیرند یا چه زمانی می‌توانند انتظار تحویل پروژه را داشته باشند. اگر به این شکل عمل کنید دیگر در کار خود دچار استرس نمی‌شوید و بهره وری شما کاهش پیدا نمی‌کند. یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار دهید آن است که شما باید زمانی را به مدیریت کارهای خود اختصاص دهید. زمان استاندارد معمولا ۴۰ ساعت در هفته است که این زمان می‌تواند به ۵۰ تا ۶۰ ساعت نیز افزایش پیدا کند. اگر هفته‌ کاری استاندارد ۴۰ ساعت شما، به ۵۰ تا ۶۰ ساعت کار افزایش پیدا کند، فرصت نمی‌کنید سفارش‌ها را بررسی کنید و بهترین پروژه‌ها را از میان آن‌ ها انتخاب کنید.

 ۲ – درباره کاری که انجام می‌دهید، سختگیر باشید :  در هر کسب و کار موفقی، مدیران اجرایی از کاری که قصد انجام آن را دارند درک درستی دارند و به خوبی با اهداف فعلی و آینده شرکت آشنایی دارند. متاسفانه فریلنسرها در این امر مصالحه می‌کنند. آن ها بیشتر تلاش می‌کنند تا تقویم کاری خود را با پروژه های گوناگون پر کنند تا بتوانند درآمد بیشتری بدست آورند. آن ها بصیرت و بینش خود را از دست می‌دهند و بیشتر به سود و درآمد خود فکر می‌کنند تا خوشنودی و رضایت خود از کاری که انجام می‌دهند. همچنین برخی اوقات زمانی که به آنها انتقاد می‌شود، به آن بی توجهی می‌کنند. با این حساب تعجبی ندارد که آن ها روزبه‌روز ناخوشنودتر از قبل می‌شوند و هیچ رغبتی به کاری که انجام می‌دهند، ندارند. به عنوان یک فریلنسر برای خود یک اصول کاری تعیین کنید و اهداف خود را مشخص نمایید.دقیقا همانطور که یک مدیرعامل این کار را انجام می‌دهد. به این موضوع فکر کنید که امروزه با جهانی شدن و وابستگی بسیاری از کسب و کارها به اینترنت مشتریان بالقوه زیادی برایتان وجود دارند. مشتریانی که ارزش زیادی دارند و به کیفیت کار شما اهمیت می‌دهند. 

۳ – منظم باشید : زمانی که تعداد پروژه های دریافتی شما افزایش می‌یابد باید بررسی کنید که به طور همزمان چند کار را در دست انجام دارید و هر کدام از آن ها هم اکنون در چه وضعیتی قرار دارند. پیشنهاد ما به شما این است که نرم افزاری پیدا کنید تا مواردی همچون، تقویم، یادآوری، لیست کارهایی که باید انجام شوند و غیره را پشتیبانی کند تا بدین وسیله بتوانید وظایف خود را بهتر مدیریت کنید. سعی کنید تمام کارهایتان را در چنین برنامه‌هایی یادداشت کنید و تصور نکنید که همه چیز را می‌توانید به خاطر بسپارید چون اینگونه نخواهد بود.

 ۴ – زمانی که چیزی را نمی‌دانید، ناآگاهی خود را بپذیرید : شاید تعجب کنید اما اکثر کاربران با چنین جمله ای مشکلی ندارند: درباره سوال شما تحقیق می‌کنم.

چیزی که باعث نارضایتی آن ها می‌شود این است که در ارائه جواب به آن ها تاخیر زیادی داشته باشید. این موضوع می‌تواند اینگونه برداشت شود که یا شما مهارت کافی ندارید یا این که درک درستی از مسئله نداشتید که نتوانستید تاکنون به جواب برسید. به جای این که بخواهید خود را یک کارشناس خبره نشان دهید، بهتر است بر روی روابط قوی و بلند مدت با مشتریانتان تمرکز کنید. از متخصصانی که در آن حوزه خاص اطلاعات دارند کمک بگیرید و اگر فکر می‌کنید که شخص دیگری بهتر می‌تواند به حل مسئله کمک کند، بدون تعارف بگویید که قصد دارید از طریق ارجاع دادن مسئله یا سفارش به شخص دیگری کار را انجام دهید. در صورتی که نمی‌توانید کاری برای مشتری خود انجام دهید، به هیچ وجه سفارش او را نپذیرید. مشتریان از صداقت شما خوشحال خواهند شد و مطمئنا روابط خود را با شما به همین دلیل حفظ خواهند کرد.

 ۵ – بودجه :  باور غلط بسیاری از افراد این است که در فریلنسینگ به دلیل اینکه پروژه ها در زمان های متفاوتی در دسترس فریلنسرها قرار می‌گیرد آن ها نمی‌توانند بودجه بندی درستی انجام دهند. اولین قانون این است که تا زمانی که به تعداد مشتریان قابل قبولی در ماه نرسیده اید، شغل اصلی خود را ترک نکنید. بنابراین بودجه بندی اولیه خود را بر اساس درآمد ثابت و همیشگی خود تنظیم کنید سپس در طول شش ماه بررسی کنید که از طریق فریلنسینگ به چه میزان درآمدی می‌توانید برسید. هم چنین میزان زمانی را که صرف فریلنسینگ می‌کنید در نظر داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا ببینید که آیا امکان دارد که فریلنسینگ را به عنوان یک شغل پاره وقت انتخاب کنید یا خیر. جدا از این که فریلنسینگ را به عنوان شغل پاره وقت انتخاب می‌کنید یا تمام وقت، زمانی که شما بتوانید برآوردی از درآمد خود بر اساس میزان ساعات کاری داشته باشید در نتیجه می‌توانید حد پایین درآمد فریلنسینگ خود را به عنوان پایه درآمدی خود در نظر بگیرید و سپس بودجه خود را بر این اساس تنظیم نمایید. اگر برخی اوقات درآمد بیشتری از حد انتظار داشتید، آن پول اضافی را برای ماه‌هایی که ممکن است درآمد چندانی نداشته باشید پس انداز کنید. اگر درآمد شما به طور پیوسته در حال افزایش است، مجددا محدوده درآمدی خود را محاسبه کنید و بودجه خود را بر اساس برآورد جدید تنظیم نمایید.

نحوه شروع کار فریلنسینگ و نکات کلیدی آن

شروع کار فریلنسینگ

 • مهارت های بارز و قابل توجه خود را شناسایی و ارزیابی کنید

اگر شما یک نویسنده، عکاس، ریاضیدان، طراح وب، مدرس بازاریابی، طراح گرافیک و یا دانشمند هستید، یک شغل آزاد و مناسب برای شما وجود دارد. از انجام چه کاری لذت می برید؟ نقاط قوت شما چیست؟ فهرستی از همه توانایی هایی که فکر می کنید ممکن است درآمدزا باشد را تهیه کنید.

شروع کار فریلنسینگ
شناسایی و ارزیابی مهارت ها

به هیچکدام از مهارت هایی که می خواهید بنویسید، فکر نکنید! فقط و فقط روی نوشتن مهارت هایتان تمرکز کنید؛ صرف نظر از اینکه در مورد هر کدام و بازار کار آن ها چیزی شنیده باشید!

 • حالا زمان آن رسیده که نیازهای بازار را در نظر بگیرید
شروع کار فریلنسینگ
در نظر گرفتن نیازهای بازار

در حالیکه اکثر مهارت ها می توانند به طور موثر برای شما کسب درآمد کنند، شما باید مهارت هایی را در نظر بگیرید که بازار به آن ها نیاز دارد و کارفرمایان زیادی دارد. برای شروع کار فریلنسینگ، باید ابتدا زمانی که می خواهید برای آن صرف کنید را مشخص کنید. اگر می خواهید این کار را به صورت تمام وقت انجام دهید، بهتر است با تحقیق در بازار، از مهارت های پرطرفدار آگاه شوید. مثلا در زمینه اینترنت مهارت هایی مانند تولید محتوا، طراحی سایت و سئو سایت بسیار پرطرفدار است و خواهان زیادی دارد. قبل از اینکه شروع کنید، تحقیق مختصر در بازار انجام دهید.

 • وسایلی که برای شروع کار فریلنسینگ نیاز دارید را جمع آوری کنید

آماده باشید تا وسایل مورد نیاز مهارت مخصوص خود را تهیه کنید. اگر قصد دارید در حوزه تولید محتوا و سئو کار کنید، می بایست حتما به کامپیوتر و اینترنت دسترسی داشته باشید. اگر عکاس هستید، مطمئن شوید که دوربین قابل استفاده دارید. اگر تلاش می کنید که در زمینه آمار، کار فریلنسینگ انجام دهید، مطمئن شوید که نرم افزار رایج مورد استفاده در این زمینه را دارید. اگر پیش نیازهای لازم را ندارید، نباید انتظار استخدام شدن هم داشته باشید.

شروع کار فریلنسینگ و نکات آن
وسایل مورد نیاز برای شروع کار فریلنسینگ

شما باید مشتاق به سرمایه گذاری در کسب و کار خود باشید و برای آن، پول و زمان صرف کنید تا آمادگی لازم را بدست آورید. این گفته را فراموش نکنید: “پول را باید خودتان بدست آورید؛ کسی به شما پول نمی دهد.

 • یک برنامه با اهداف معین برای خود ترسیم کنید

محاسبه کنید که در هر ساعت یا دوره چند ساعتی، توانایی انجام چند پروژه را دارید. سرعت رقبای شما در انجام پروژه ها چقدر است؟ به یاد داشته باشید، همانطور که تجربه بیشتری کسب می کنید، می توانید سرعت انجام پروژه ها و تعداد آن ها را نیز افزایش دهید.

شروع فریلنسینگ
ترسیم برنامه با اهداف معین

بعد از شروع کار فریلنسینگ تصمیم بگیرید که انجام هر کاری به چه میزان زمان نیاز دارد. البته هنگامی که شما شروع به کار فریلنسینگ می کنید، باید تعیین کنید که در دوره های یک ماهه یا دو ماهه، چه تعداد پروژه می توانید انجام دهید. پس از اندکی کسب تجربه، برنامه ریزی کنید که در ماه های آتی، چه تعداد پروژه می توانید به برنامه قبلی اضافه کنید؟ در ورود به شغل های جدید، برنامه ریزی مدون کمک بزرگی به شما می کند؛ زیرا از این طریق می توانید میزان درآمد خود را تخمین بزنید.

 • یک راهنما پیدا کنید

بهترین راه یادگیری موضوعات جدید این است که با کسی صحبت کنید که بخشی از آن بوده است. شما می توانید به شیوه های مختلف، راهنمای دلخواهتان را بیابید. در شروع کار فریلنسینگ از خانواده، دوستان، معلمان و همکاران بپرسید که اگر آنها کسی را به عنوان فریلنسر می شناسند، به شما معرفی کنند. همچنین می توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت، کارهای مشابه را به صورت آنلاین ببینید و با افراد مسئول و فعال در این زمینه، آشنا شوید. شما می توانید رویدادهای کاری مرتبط با مهارت خود را در اینترنت و شبکه های اجتماعی به صورت آنلاین پیدا کرده و در این رویدادها شرکت کنید.

شروع کار فریلنسینگ
پیدا کردن راهنما

داشتن راهنما می تواند در تعیین تعداد پروژه ها در زمان مشخص کمک کند. به شما توصیه های مهمی در خصوص کار می کند و حتی ارتباطات لازم برای شروع پروژه ها و پیدا کردن کارفرما را برقرار کند.

شما باید بتوانید اعتماد همه جانبه راهنمای خود را جلب کنید. در این صورت، او نیز تمام تلاشش را برای وارد کردن سریع تر شما به بازار کار انجام می دهد. قبل از تماس با راهنما، اطمینان حاصل کنید که تمامی موارد مورد نیاز از جمله وسایل و یا اطلاعات را جمع آوری کرده اید و قرار است با دست پر راهنمای خود را ملاقات کنید.

به یاد داشته باشید که راهنما برای کمک به شما وقت می گذارد. پس احترام او را حفظ کنید و همواره سپاسگزار باشید. به سختی کار کنید و به توصیه های او گوش دهید تا به این باور برسد که شما فقط به دنبال یادگیری هستید.

بازاریابی در شروع کار فریلنسینگ

 • برند و شخصیت خودتان را بالا ببرید
شروع کار فریلنسینگ و فریلنسر شدن
بالا بردن برند

فراموش نکنید که به عنوان یک فریلنسر، شخصیت و مهارت شما، کسب و کار شماست و باید مهارت و اعتبارتان را برای درآمد ارائه دهید. خصوصا در شروع کار فریلنسینگ، از کنار آنچه که شما را نسبت به بقیه رقبا متفاوت می کند، ساده رد نشوید. آیا شما شوخ طبع هستید؟ آیا شما واقعا کارآمد هستید؟ آیا یک رزومه قابل توجه دارید؟ هر کدام از ویژگی های گفته شده یک امتیاز بزرگ محسوب می شود. اگر هر کدام از این ویژگی ها را دارید، حتما از آن ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که نام برند شخصی شما باید در رزومه، محیط کار آنلاین، کارت های بیزینس قرار داشته باشد و ارتباطات تان با مشتریان بالقوه و فعلی روشن و واضح باشد.

 • در ابتدای کار، شرایط پروژه ها را قبول کنید
نکات کار فریلنسینگ
پذیرش شرایط پروژه ها

در ابتدای کار فریلنسینگ، به دلیل این که بی تجربه هستید و در ابتدای مسیر قرار دارید، احتمالا کارهای زیادی را برای ارائه به عنوان نمونه ندارید. برای ساختن یک رزومه کار قوی، باید در ابتدای کارتان پروژه ها را حتی با شرایط سخت قبول کنید. در شروع کار، حتی قبول کارهایی با زحمت فراوان و دستمزد کم نیز کاملا منطقی است. این تجربه ها در یادگیری به شما کمک می کند و به مرور زمان تمامی جزئیات کار را به شما آموزش می دهد. به علت نداشتن رزومه قوی، معمولا تمام کسانی که در شروع کار فریلنسینگ هستند، شتاب زده فقط به دنبال پذیرش پروژه بوده که این مسئله کاملا طبیعی است.

 • عنوان کسب و کار خود را به صورت آنلاین، در فضای مجازی پخش کنید
شروع فریلنسر شدن
تبلیغ کسب و کار در فضای مجازی

یک صفحه وب، لینکدین، توییتر، وبلاگ، فیسبوک، اینستاگرام و یا کانال تلگرام ایجاد کنید. هرچه شبکه اجتماعی مورد نظرتان، مخاطبان بیشتر و مرتبط‌ تری داشته باشد، نتیجه بهتر است. برای مثال، پیشنهاد ما تلگرام و اینستاگرام و البته لینکدین است. زیرا در لینکدین می توانید به طور تخصصی با افرادی آشنا شوید که کارهای مرتبط با شما را به راحتی پیدا می کنند. هنگامی که شما درخواست شغل و ارسال رزومه می کنید، می توانید لینک هر کدام از شبکه های اجتماعی خود را نیز قرار دهید؛ با این کار به کارفرمایان اجازه می دهید تا میزان نظم و کیفیت کار شما را بسنجند.

به همین دلیل، مهم است که همه ی فرصت ها و پروژه هایی را که در ابتدای کارتان با آن مواجه می شوید را بپذیرید؛ حتی زمانی که برای اولین بار در حال شروع کار فریلنسینگ هستید، هر گونه کار و تجربه می تواند زمینه را برای حضور قوی شما فراهم کند.

 • برای شغلتان بجنگید
شروع فریلنسر شدن
برای شغلتان بجنگید

در فریلنسینگ، شرایط، کاملا رقابتی است. صرفا به این دلیل که شما یک وب سایت و یک برند شخصی ایجاد کرده اید، کارفرمایان شروع به سپردن پروژه ها به شما نمی کنند. برای داشتن شرایط بهتر، درآمد بالاتر و کارفرمایان بیشتر باید بجنگید، جستجو کنید و در رقابت کم نگذارید.

ارزش پروژه های کوچکتر را درک کنید: هنگامی که شما در ابتدای راه فریلنسینگ هستید، با کارهای کوچکتر با پرداختی کمتر روبرو خواهید شد. در واقع این کارها بهترین فرصت ها در شروع هستند. فریلنسرهای با تجربه عموما این مشاغل را نادیده می گیرند. بنابراین شما می توانید با پذیرش این پروژه ها ضمن قوی کردن رزومه، وارد عرصه رقابت با باتجربه ها شوید. بدون توجه به کوچک بودن پروژه و یا کم بودن دستمزد آن، رزومه و مشخصات و پیشنهادات خود را برای کارفرما ارسال کنید. با تکمیل اولین پروژه های خود می توانید به جمع آوری نمونه کارهای انجام شده و پربار کردن رزومه خود بپردازید.

 • انتقاد پذیر باشید

در فریلنسینگ به احتمال زیاد برای کارفرمایان مختلفی کار خواهید کرد. پروژه ها دائما متناسب با نیازهای کارفرمایان تغییر خواهند کرد. به خصوص در شروع این کار، هنگامی که کارفرما مشکل یا انتقادی را مطرح می کند، آن را با آغوش باز بپذیرید. آنها از شما خواسته اند تا کار را به خوبی انجام دهید؛ پس شما هم باید بر این حقیقت واقف باشید که کارفرما هدفی غیر از بالا رفتن کیفیت کار ندارد.

 • پل های ارتباطی خود را قوی کنید

در شروع کار فریلنسینگ، سعی کنید تمام تلاش خود را برای بهبود روابط خود با کارفرمایان انجام دهید. وقت کافی برایشان بگذارید و به سرعت پاسخگوی درخواست ها و سوالات آن ها باشید. این کار باعث می شود تا در طول زمان، اعتبار برند شخصی شما بالا رفته و سفارش ها و پروژه های بهتر و بیشتری به شما ارجاع داده شود.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده، نتیجه می گیریم که فریلنسینگ در عین این که ممکن است در ابتدای راه سخت باشد و یا درآمد خوبی نداشته باشد؛ ولی بعد از رعایت نکات گفته شده و قوی شدن رزومه تان، بدون شک یکی از بهترین کسب و کارها خواهد بود؛ زیرا مزایای زیادی مانند وقت آزاد، قابل انجام بودن در هر مکان، درآمد بالا و اعتبار قابل توجه بعد از کمی سپری شدن زمان دارد. در هر صورت شروع کار فریلنسینگ تا رسیدن به اعتبار نسبی با کمی مشکل همراه خواهد بود، اما پس از آن می توانید با خیالی آسوده و با رعایت نکات گفته شده به فریلنسینگ به عنوان یک شغل همیشگی و عالی نگاه کنید.

برای شنیدن نسخه صوتی این مطلب و دانلود آن از پنل پایین استفاده نمایید.

منابع : wikihow.com و https://baladshow.com و https://ecosystem.ir و https://ponisha.ir

پاسخی بگذارید